Chusta animacyjna

Chusta animacyjna

Chusta animacyjna to jedno z kluczowych narzędzi Pedagogiki Zabawy.

Przyjrzyjmy się chwilę budowie chusty, aby lepiej zrozumieć jej fenomen.

Kształt:

Chusta animacyjna posiada kształt KOŁA To naturalne odwołanie do koła tworzonego przez osoby trzymające się za ręce, tworzące wspólnotę, złączone pozytywną więzią.

Koło daje wszystkim uczestnikom grupy równy status – każdy uczestnik posiada taką samą pozycję w grupie (odległość od środka) – równouprawnienie już na starcie zabawy. Dzięki kształtowi koła wszyscy uczestnicy zwróceni są do siebie twarzami, dzięki czemu cały czas w trakcie zabawy mogą utrzymywać kontakt wzrokowy, widzieć swój uśmiech i wzajemnie przekazywać sobie pozytywne emocje.

Kolorystyka:

Wyraziste, żywe kolory chusty animacyjne przyciągają wzrok i skupiają uwagę uczestników. Wielobarwność daje szerokie pole do popisu w twórczych zabawach.

Kolorystyka chusty to KOLORY TĘCZY: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, fioletowy. W tęczowej kolorystyce znajdziemy zarówno barwy pobudzające jak i relaksujące, które wzajemnie się równoważą. W związku z tym, że tęcza od dawna jest symbolem zgody, przymierza, pojednania ( podania, legendy, biblia), tęczowa kolorystyka zawsze wzbudza pozytywne emocje.

Promieniste Kliny:

Promieniste kliny zwrócone wierzchołkami do środka chusty skupiają uwagę wszystkich uczestników na wspólnej pracy i twórczym działaniu.

Układ kolorystyczny kolorowych klinów jest naturalnym przywołaniem składowych światła białego, dzięki czemu symbolika „jedność w różnorodności” staje się przeżyciem każdego z uczestników zabawy. Każdy uczestnik jest inny, niepowtarzalny, a zarazem odczuwa naturalne poczucie jedności z innymi uczestnikami zabawy. Poczucie podobieństwa wzmaga również przeciwległe ułożenie klinów w tej samej barwie, dzięki czemu utrzymywany jest bezpośredni kontakt wzrokowy z osobą „taką jak ja”

Uchwyty:

Ich optymalna ilość pozwala na równy udział i zaangażowanie każdego uczestnika w zabawę. Każdy z uczestników zaangażowany jest w aktywną, indywidualną pracę z chustą animacyjną, równocześnie tworząc wspólne dzieło całej grupy.

Otwór wewnątrz:

Daje możliwość różnorodnego zastosowania w trakcie zabaw. Może być „oknem na świat”, „bilardową kieszenią”, „studnią” itp