Koncentracja

Koncentracja

Najprostsza definicja koncentracji mówi nam, że jest to umiejętność skupienia naszej uwagi na konkretnym zadaniu, myśli, przedmiocie lub celu. Pozwala ona zebrać nam całą naszą energię i skierować ją na jedno konkretne zadanie, umożliwiając w ten sposób jego efektywną realizację. Siłę i możliwości koncentracji najlepiej obrazuje przykład lupy i słońca – jeżeli szkło powiększające ustawimy pod odpowiednim kątem, tak żeby skupiało promienie słoneczne w jednym konkretnym punkcie np. kartki papieru, wtedy skoncentrowana wiązka promieni doprowadzi do jej zapalenia. Jeżeli jednak ustawimy lupę zbyt blisko lub zbyt daleko kartki, wtedy promienie słoneczne będą zbyt rozproszone by móc czegokolwiek dokonać. Na podobnej zasadzie działa nasz umysł, drzemie w nim ogromna siła, jednak żeby skutecznie z niej korzystać musimy najpierw nauczyć się ją kontrolować.

Wszystkie informacje, które docierają do naszego organizm odbieramy dzięki 5 podstawowym zmysłom: wzorku, smaku, powonienia, dotyku i słuchu.  Umysł skupia się głównie na tych, którymi jest zainteresowany w danym momencie, jednak koncentrowanie się na rzeczach, które nas przyciągają i interesują nie jest rzeczą trudną. Sztuką jest umiejętność skupienia się na tym co aktualnie musimy zrobić. Selekcja polega na ignorowaniu bodźców nieistotnych, rozpraszających naszą uwagę – na przykład dźwięków telewizora i rozmów dochodzących do nas z pokoju obok, czy zapachów z kuchni, podczas gdy chcemy się uczyć.

Umiejętność koncentracji, można swobodnie ćwiczyć i rozwijać. Nie trzeba do tego skomplikowanych urządzeń, ani wielu godzin czasu wolnego. Wymagana jest jedynie systematyczność i odrobina dobrych chęci. Do najprostszych ćwiczeń należą:

  • kontrola czytanego tekstu, polegająca na sprawdzaniu co akapit lub rozdział, czy dokładnie wiemy o czym właściwie czytamy. Czas wykonywania tego ćwiczenia to 10-15 minut;
  • gra w „pamięć”, polegająca na odkrywaniu zakrytych kart z różnymi symbolami i szukaniu identycznych par. Gra ćwiczy zarówno pamięć jak i koncentrację;
  • intensywne skupianie się na codziennych z pozoru błahych czynnościach takich jak rozmowa ze znajomymi czy oglądanie telewizji. Jeżeli przyzwyczaimy się do poświęcania uwagi prostym sprawom, dużo łatwiej będzie nam skupiać się na rzeczach naprawdę istotnych;
  • wizualizacja – wyobrażanie sobie konkretnego przedmiotu w najdrobniejszych detalach. Jego kształtu, zapachu, koloru, smaku, przez 5-10 minut w stanie całkowitego odprężenia.

 

 

Dodatkowo naszą koncentrację można wspomagać poprzez stworzenie odpowiednich warunków – powinniśmy być najedzeni i wypoczęci, odizolowani od wszelkich hałasów, najlepiej odłożyć na bok wszystko co mogłoby nas rozpraszać jak komórka czy pilot od telewizora, dobrze jest też siedzieć plecami do okna.

 

Co nam daje dobra koncentracja:

  • przyspiesza proces uczenia się
  • wspomaga pamięć
  • podnosi pewność siebie i samoocenę
  • ułatwia osiąganie postawionych sobie celów