Kreatywne zajęcie dla dzieci – malowanki

Kreatywne zajęcie dla dzieci – malowanki.

Dzieciaki bardzo często spędzają czas w sposób pozostawiający wiele do życzenia. Tak jest chociażby wtedy, kiedy godzinami przesiadują przed szklanym ekranem telewizora czy komputera, grając w rozmaite gry. Oczywiście tania rozrywka też jest w życiu potrzebna, nawet takim paroletnim szkrabom, które w ten sposób regenerują siły i relaksują się, ale nie oznacza to, że ta forma zabawy ma być dla nich jedyną. Poniżej przedstawimy zalety uniwersalnych i ponadczasowych kolorowanek.

Malowanki od wielu lat nie wychodzą z mody, stanowiąc połączenie z jednej strony rozrywki, a z drugiej będąc ciekawą formą rozwoju intelektualnego. Dla rodziców jest to niekiedy cenny sposób na zagospodarowanie czasu ich pociech, bowiem wystarczy dać pociesze książeczkę z czarno-białymi rysunkami, a dziecko ma zajęcie nawet i na parę dobrych godzin! Wszystko to dlatego, że malowanki są niezwykle wciągające. Latorośl może samodzielnie kształtować dany obrazek, malując go na własny sposób, zgodnie ze swoją fantazją i pomysłowością. To dla dziecka nic innego jak metoda na odreagowanie, na odciążenie umysłu i skoncentrowanie się na czymś co wymaga zarówno kreatywności, jak i cierpliwości.

I stąd wynika kolejny atut malowanek. Jakikolwiek obrazek nie przedstawiony byłby na kolorowance wręczonej maluszkowi, zawsze nadanie mu barw wiąże się z koniecznością wykazania się cierpliwością. Dzieciak uczy się zatem jak dążyć do celu poprzez własną pracę. Pokazujemy mu na tak banalnym przykładzie, że nic nie przychodzi z łatwością, ale potrzebne są starania i wysiłek włożony w to, co się robi. Jest to świetna szkoła na lata, a na pewno doskonałe przygotowanie do późniejszej nauki w szkole. Brzdąc od wczesnego dzieciństwa spędzający czas nad kolorowankami, bez problemu będzie w stanie wysiedzieć w ławce przez czterdzieści pięć minut, wysilając swe szare komórki i pokornie robiąc to, co nakazuje pani nauczycielka. Co innego natomiast z dzieckiem, które nie jest do tak spokojnej pracy przyzwyczajone. Dlatego też specjaliści, w tym pedagodzy i nauczyciele wychowania przedszkolnego zalecają rodzicom dzieci nadpobudliwych podsumowanie maluszkom właśnie prostych kolorowanek. Poprzez wymagające nie tylko spokojnego podejścia, ale także i wytrwałości zwyczajne z pozoru kolorowanie dziecko uczy się panować nad swoimi emocjami i wycisza. Warto zatem ten rodzaj zabawy włączać w życie naszej latorośli, w zasadzie niezależnie od jej kategorii wiekowej, tym bardziej, że na rynku znajduje się obecnie cała masa przeróżnych kolorowanek dostosowanych do rozmaitych grup wiekowych. Nie ma więc kłopotu z tym, aby wynaleźć coś tak dla dziewczynki jak i chłopczyka, dla przedszkolaka i młodszego brzdąca.

Dzięki malowankom tu opisywanym dziecko poznaje kolory, otacający go świat, ucząc się że słoneczko zawsze powinno być koloru żółtego, a trawa zielonego. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie w tym, aby malowało po swojemu, nadając rysunkom swoje własne wizje i kreując je według swej fantazji. Ponadto to idealna forma wyrażenia własnych emocji. Maluszek może komponować obrazek tak, jak tylko podpowiada mu to jego umysł i pomysłowość.