Malowanki sposobem na wyćwiczenie cierpliwości

Malowanki sposobem na wyćwiczenie cierpliwości.

Każde dziecko, niezależnie od wieku i stylu życia prowadzonego przez rodziców, powinno być uczone cierpliwości. Ta zaleta jest niesamowicie ważna do tego, aby w przyszłości maluch mógł nad sobą panować, pokornie podchodzić do świata oraz mieć na wodzy swe emocje i uczucia. Wyćwiczenie owego waloru charakteru jest natomiast możliwe chociażby poprzez proste kolorowanie.

Malowanki to „zabawka” ogólnodostępna. Występują one w każdym jednym sklepie od lat, stanowiąc wygodną formę relaksu tak dla dzieci, jak i rodziców. Wręczając maluszkowi kolorowankę mamy go „z głowy” na parę dobrych godzin. Wszystko dlatego, że takie nadawanie rysunkom barw może po prostu niesamowicie wciągnąć. I o to wciąganie właśnie chodzi. Im bardziej coś okazuje się intrygujące dla naszej pociechy, ty lepiej, bowiem większa i lepsza będzie jego koncentracja nad daną pracą, a co za tym idzie stanie się bardziej zaabsorbowany i tym samym cierpliwszy.

Cierpliwość uczona przez malowanki to cenna i wartościowa cecha, która przyda się dorastającemu szkrabowi na lata i na pewno zaowocuje w jego młodzieńczym a także dorosłym życiu. Dziecko musi być od najwcześniejszego dzieciństwa uczone, że nic nie przychodzi bez trudu i wysiłku, a kolorowanka wymagająca czasu i nakładu pracy jest tego doskonałym przykładem. Co więcej, nie ukrywajmy, że jest to idealne rozwiązanie dla tych opiekunów, którzy muszą się borykać z dzieckiem nadpobudliwym, które nie potrafi usiedzieć w miejscu. Wtedy trzeba się silić na sposoby rozsądnego zagospodarowania czasu ich latorośli, wymyślając co krok coraz to nowsze formy zabaw. Niemniej jednak, zawsze pedagodzy odsyłają do popularnych od dekad malowanek. Są one proste i nieskomplikowane w obsłudze, a jednocześnie pozwalają na największą kreatywność. Dziecko może pokazać swoją wizję świata, kolorując wszelkie przedmioty ukazane na rysunku zgodnie ze swoją fantazją i własnymi pomysłami. Kiedy nie jest niczym ograniczone i może puścić wodze fantazji, od razu jest i chętniejsze do pracy, nawet takiej, która wiąże się z koniecznością wykazania się dużą cierpliwością.

Malowanki są znakomitą lekcją sprawności manualnych. Wielu rodziców stara się nauczyć dziecko rozróżniania i rysowania kształtów na siłę. Zmuszanie pociechy do siadania i ślęczenia nad kartką papieru z ołówkiem w ręku nie jest w żadnym stopniu efektywne. Skutkiem tego jest bardzo często po prostu zniechęcenie latorośli, która znużona robieniem czegoś z przymusem wielokrotnie się buntuje. W konsekwencji tego cała nauka nie ma sensu. Dziecko zraża się do prac plastycznych, a to może pociągać za sobą między innymi trudności z pisaniem czy rysunkiem. Malowanka jest natomiast formą relaksu połączoną z nauką w o wiele bardziej przystępnej formie.