Odpowiednie narzędzie zabawy-zabawka

Odpowiednie narzędzie zabawy-zabawka.

Zabawka jest przedmiotem, który został wykonany w celu pobudzenia aktywności zabawowej dziecka, to jest ruchowej, umysłowej czy emocjonalnej. Stwarza sposobność do poszerzania doświadczeń, gry wyobraźni i stopniowego opanowywania rzeczywistości.

Mam wrażenie, że wiele osób traktuje zabawki zbyt powierzchownie. Liczy się złudne przeświadczenie o atrakcyjności, a także siła reklamy. Owszem, to może i ważne rzeczy, ale co dalej? Przecież podczas trwania zabawy, zabawka ujawnia wiele funkcji. Do najważniejszych zaliczyłabym: funkcję kształcącą, usprawniającą, inspirującą, aktywizującą oraz wychowawczą. Aby zabawka, spełniała te wszystkie funkcje musi być odpowiednio dobrana. Przy doborze zabawki, warto zwrócić uwagę na potrzeby rozwoje dziecka i warunkowane nimi zabawy.

Według mnie najważniejsze jest to, żeby zabawka zainteresowała dziecko oraz wywołała u niego aktywność, która podczas zabawy da przede wszystkim jemu samemu zadowalające rezultaty. Kontakt z zabawka powinien przynieść dziecku radość i zadowolenie. Odwiedziłam wiele dużych sklepów z zabawkami i szczerze mówiąc byłam załamana. Prawie wszędzie pojawiało się to samo tylko może inaczej opakowane i nazwane, a tak naprawdę odwzorowane i jednoznaczne.

Dlaczego nie dać dzieciom pola działania ich wyobraźni? Dzieci bawiąc się naśladują świat dorosłych, aby udoskonalić tę zabawę rodzice często podsuwają im rzeczy imitujące rzeczy dorosłych. Później dzieci chcą więcej skopiowanych zabawek i koło się zamyka. Uważam, że to zupełnie niepotrzebne. Obserwując dzieci, które dopiero zaczynają manipulację zabawkami zauważyłam, że każdy przedmiot w ich rękach potrafi udawać inny, z zabawy tematyczne to przecież głównie zabawa w udawanie.

Moim zdaniem wśród zabawek dziecięcych powinny się znajdować nie tylko zabawki gotowe o jednoznacznym zastosowaniu, ale również zabawki pobudzające do działania. Uważam, że dzieci chętniej korzystają z tego typu zabawek niż z zabawek przedstawiających konkretna rzecz.

Myślę, że kuszący kolorowy świat zabawek za sklepowej półki nie daje dzieciom wymarzonej radości i zadowolenia. Zabawki zbyt dosłowne zmuszają dzieci do zabawy zawsze w ten sam określony sposób, który szybko się nudzi i szybko tracą własność zaspokojenia pragnienia. Moim zdaniem o wiele lepsze są zabawki, które rozwijają wyobraźnię, dla których dziecko może znaleźć wiele zastosowań.