Rola bola

Rola bola

Rola bola czyli równoważnia (nazywana także: rolla bolla, rolo bolo, roly boly, balance board, rocker-roller board czy bongo board).

Jest to najprostsza forma deski umieszczona na walcu (coś jak fragment rury) – na której to formie można balansować tam i z powrotem – jakby się huśtając. Punkty obrotu przemieszczają się w zależności, jak walec kręci się pod deską.

Walec rola bola zwykle wykonany jest z drewna (sklejka lub drewno sosnowe), PCV lub z kawałka metalowej rury. Przy czym PCV może być zbyt śliskie i może także ulec zniekształceniu, jeśli nie ma wystarczającej grubości. Alternatywnie można zamiast walca użyć kuli do kręgli. Co ważne, na desce powinny być uchwyty, a pod jej spodem na końcach – paski zapobiegające spadnięciu deski z cylindra.

Jeśli się trochę poćwiczy – balansowanie na równoważni nie jest aż takie trudne. Wyzwanie zaczyna się wtedy, gdy ruchy wykraczają poza samo stanie na tym. Można bowiem stawiać rola bola jedne na drugich, wtedy będziemy mieć przed sobą bardziej ekscytujące przedstawienie 😉 Niektórzy artyści cyrkowi do balansowania na rola bola dokładają np. kręcenie ogniem – poi lub devilsticki, hula hop, żonglowanie lub też inne akrobacje. Równoważni może używać więcej niż jedna osoba. Dwie osoby mogą stanąć na równoważni twarzą do siebie i trzymając się za ręce.