ZABAWY NA TEMAT ZIMY

HU! HU! HA!

ZABAWY NA TEMAT ZIMY

 

1. TWÓRCZE RYSOWANIE

Dzieci losują karteczki z worka- może to być worek na prezenty. Na kartkach znajdują się obrazki dotyczące zimy. Każde dziecko ma swój obrazek i na podaną komendę tworzą się grupy osób z takimi samymi motywami.  W utworzonych grupach dzieci tworzą obrazki świątecznych przedmiotów: ubrania zimowe/ sprzęty do zabawy/ ozdoby świąteczne. Po skończeniu każda grupa prezentuje swój rysunek pozostałym, omawiając.

 

2.BITWA NA ŚNIEŻKI

Papiery/ stare gazety będą potrzebne. Dzielimy dzieci na 2 drużyny- przez odliczenie do 2.  Dzieci staja po przeciwnych stronach sali, każdy otrzymuje jeden arkusz papieru, który samodzielnie zgniata, tworząc kulkę śnieżną. Na podane komendy dzieci przerzucają śnieżki za linie, które wcześniej wyznaczamy. Bitwa trwa kilka minut. Po zakończeniu bitwy, z wszystkich kulek tworzymy bałwana, składającego się z 3 dużych kul, które zrobimy, owijając małe kulki dużym arkuszem papieru/gazety i oklejając taśmą.

 

3.PODAWANIE BALONÓW

Wyścigi rzędów- w grupach uczniowie podają sobie balon w określony sposób: nad głową/ z lewej/z prawej strony/ za pomocą stóp. Która drużyna pierwsza. Nagrodami mogą być śnieżki z papieru dla drużyn.

 

4. RZEŹBY

Z długich balonów do modelowania dzieci maja utworzyć kształty: gwiazdy/ choinki/ bombki. Mogą to być bryły przestrzenne albo ułożone na dywanie kształty. Wszystko wykonywane jest do muzyki, kiedy muzyka przestanie grać kończymy prace. Można zrobić zdjęcia dla udokumentowania pracy.

 

5. KARMNIK

Z podłużnych balonów do modelowania dzieci tworzą karmnik dla ptaków. Po skończeniu pracy prosimy o opis jakie ptaki mogą znaleźć się w zimie w karmniku i dlaczego potrzebują miejsca takiego jak karmnik.

 

6. ŚNIEŻYNKI

Przy akompaniamencie muzyki dzieci biegają jak śnieżynki- po całej sali. Na dywanie rozłożone są różnokolorowe długie balony do modelowania, zawinięte w koła- każdy kolor ma swoje znaczenie np. czerwony- to kolor dachu, żółty- kolor piasku, niebieski- kolor wody. Na odpowiednie komendy dzieci mają odszukać odpowiedni kolor i przy nim stanąć. Po zakończeniu rozdajemy plakietki śnieżynek, które dzieci otrzymują wrzucając do worka balony.